Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu (syndroma canalis carpi) je nejčastější útlakový syndrom horních končetin. Tento syndrom vzniká nadměrným zatěžováním v oblasti úžiny přední části zápěstí, kterou prochází šlachy, svaly a tak zvaný středový nerv (nervus medianus). Právě tento nerv se může stát zdrojem bolesti. Nervus medianus je obklopen ze tří stran zápěstními kůstkami a ze čtvrté strany vazem vedoucím přes celé zápěstí (musculorum flexorum).

Karpální tunel je opravdu úzká oblast a proto v okamžiku zbytnění jeho okolí, dochází k útlaku nervu medianu spolu s drobnými cévami, které nerv vyživují. K zbytnění okolí může dojít např. úrazem zápěstí, zánětu šlach a nervů, chronickým přetěžováním zápěstí při práci na počítači nebo při těžké manuální práci. Syndrom karpálního tunelu se může rozvinout u diabetiků u pacientů s poruchami štítné žlázy, revmatickým onemocněním a také u osob procházejících různými hormonálními změnami (těhotenství, menopauza).

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu vzniká postupně a především na dominantní ruce. První příznaky se projevují jako brnění, mravenčení, pálení či bolest v palci, ukazováčku a prostředníku a to především v klidovém stavu. Při zhoršení stavu se může objevit necitlivost postižených částech ruky.

Léčba

Pokud se syndrom karpálního tunelu začne léčit včas je velká pravděpodobnost úplného uzdravení. Je důležité již při prvních příznacích navštívit lékaře, který provede vyšetření EMG. Podle stavu nervu určí lékař léčbu od rehabilitací přes obstřiky a ortézu, až po operativní zákrok při kterém je zápěstní vaz přeťat a tím se uvolní tlak.

Karpální tunel video

Karpální tunel články

Velice zajímavý článek obsáhlý a napsaný jednoduchou formou.
Zajímavý článek plus foto operace jen pro silné povahy.
Popis jak syndromu tak využití fyzioterapie.